Ortaklığın Tarihçesi ve Gelişimi:

1960’lı yılların başlarında yurt dışına çalışmaya giden Türk işçileri, bir yandan yaşamlarını kazanmaya çalışırken, diğer yandan da küçük tasarruflarını edindikleri bilgi ve görgüleri ile birleştirilerek, ülkelerine döndüklerinde kendi kuracakları tesislerde çalışmaları ve ülke ekonomisine katkıda bulunma fikrinde birleşmişlerdir.

Halk Şirketlerinin kurulması için bir tasarı hazırlanmış, Almanya’ya giden Necati Telger önderliğindeki müteşebbislerle birlikte 1964 yılında Türksan fikri ortaya atılmıştır.

Bu fikir Avrupa’da çalışan işçiler tarafından da büyük ilgi görmüş, zamanın Bonn Büyükelçisi Ziya Müezzinoğlu’nun da destekleriyle Türksan fikri, Türkiye de yetkili devlet organlarına iletilmiş, devlet ve hükümetin desteği alınarak şirket 6 Kasım 1966 tarihinde ilk genel kurulunu toplamış, 10 Milyon Türk Lirası sermaye ile 14 aralık 1966 tarihinde şirket tescil edilmiştir.

Yurt dışındaki Türk işçilerinin sermaye yatırımıyla meydana gelen ilk Türk Halk Şirketi böylece Türkiye’nin iktisadi hayatında önemli ve yeni bir dönemin açılmasına sebep olmuş, ülkemizde halk şirketlerinin kuruluşunun öncülüğünü yapmıştır.

Kuruluşundan bugüne kadar kağıt sanayinden turizme, inşaattan özel hava taşımacılığına, son olarak ta baskı silindirleri üretime kadar Türk ekonomisinin bir çok dalına öncülük yapmış, bu şirketlerin sermayelerine ve idarelerine iştirak edilmiştir.

Aradan geçen 50 yıllık zaman sürecinde bu şirketlerden bazıları ekonomik ömürlerini tamamlamış, bazıları ülkemizin yaşadığı ekonomik krizlerden, yönetim değişikliklerinden olumsuz etkilenmiştir.

Son olarak % 92.5 oranında 8.500.000.- TL. sermayeli Türksan Kağıt Turizm san.ve Tic.A.Ş.’ne, % 85.5 oranında 1.675.000.-TL. sermayeli Artı Gravür Baskı Silindirleri Amb. San ve Tic. A.Ş. iştirakimiz bulunmaktadır. Bu şirketlerin sermayelerine katılarak yönetim ve organizasyonunu sağlamak başlıca görevlerimizdendir. Türksan Kağıt Turizm san.ve Tic. A.Ş. Türkiye’de kurulan ilk duvar kağıdı fabrikası olup, 171 ortağı mevcuttur. Uzun yıllar yapmış olduğu kaliteli üretim ve yatırımları ile konusunda Türkiye’nin ilk sıralarında yer almıştır. Ancak rakip firmaların çoğalması kalitesiz üretim, tüketicinin boyaya yönelmesi dış ülkelerden maliyeti daha düşük kağıtların ithali vs. sebeplerden dolayı yurt içi ve yurt dışı satışlar giderek azalmış, 2000’li yılların başlarında başlayan ekonomik kriz sonucunda 2005 yılında duvar kağıdı üretime son verilmiş, kendi mülkü olan 16027 m2’lik arsa üzerine başka bir yatırıma karar verilmiş, bir inşaat firması ile % 50, % 50 kat karşılığı anlaşma yapılmış, ruhsat, imar ve diğer bürokratik işlemler tamamlandıktan sonra inşaata 2010 yılı ortalarında başlanılmış, 2012 yılının ilk aylarında ise tamamlanmıştır. İki blok halinde inşa edilen 28 mağaza, 24 home ofis ve 1 adet kafeteryadan oluşan bloklardan K.D.V. hariç ayda ortalama  210.000.-TL kira geliri sağlanmaktadır.. Diğer iştirakimiz Artı Gravür Baskı Silindirleri Ambalaj San.ve Tic. A.Ş. son yıllarda atılım içerisindedir. Yapmış oldukları ve yapacakları yatırımlarla konusunda en iyiler arasına girme hedefindedirler.