Bilindiği üzere T.C.İçişleri Bakanlığı’nın 02.10.2020 tarih ve 16230 sayılı yazıları ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda sivil toplum kuruluşları, kamu kurulu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinliklerin ertelenmesi, kararı gereğince İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nün 83362133050.01.04 sayılı ve Hıfzıssıhha Meclisinin 95 no’lu kararı gereğince toplantılar 2020 yılı sonuna ertelenmiş ve 2019 yılı genel kurulumuzun 2020 yılı genel kurulu ile birlikte 2021 yılında yapılacağı web sitemizden ortaklarımıza duyurulmuştur.

Bu defa T.C. İçişleri Bakanlığı’nın Koronavirüs ile mücadelede kontrollü normalleşme süreci ile ilgili 81 ilin valiliklerine gönderdiği 02 Mart 2021 tarihli genelgede; sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil, kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikleri düşük, orta ve yüksek risk gruplarında, kişi başı 8 m² alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınarak yapılabileceği çok yüksek risk grubundaki illerde ise genel kurulların ertelenebileceği belirtilmiştir.

Vaka sayılarının hızlı artışından dolayı T.C. İçişleri Bakanlığı’nın 30.03.2021 genelgesi ile illerin vaka durumlarının değiştiği, İstanbul’un kırmızı kategoriye girdiği, Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurullar, kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler; çok yüksek risk grubunda bulunan illerde ise İl Hıfzısıhha Meclisi kararlarına göre etkinliklerin yasaklandığı ifade edilmiştir.

Çok yüksek risk grubundaki illerde ise genel kurulların ertelenebileceği belirtilmiştir. İstanbul’un da çok yüksek risk grubunda bulunması, genel kurul ortaklarımızın ileri yaşlarından dolayı ve toplum sağlığı açısından hastalığın yayılmasının önlenmesi amacıyla ileri bir tarihte yapılması zorunludur.  

Ayrıca, iştiraklerimizde de 2020 genel kurullar henüz yapılamamıştır. İştiraklerimizin finansal tabloları gelmediği için de genel kurulun ileri tarihli yapılması zorunludur.

Pandemi sürecine göre 2019 ve 2020 genel kurullarımızın ilk fırsatta yapılacağına bilgi edinilmesini rica ederiz.

 

Saygılarımızla,